top of page

Apie endometriozę

Ar ši liga dažnai pasitaiko moterims (kiek moterų Lietuvoje/pasaulyje serga endometrioze)?  Kokio amžiaus moterys suserga šia liga?

Endometriozė – liga, kuria susergama, kai į gimdos gleivinę panašus audinys išveša už gimdos ertmės ribų ir sukelia lėtinį uždegimą. Šia liga dažniausiai serga vaisingo amžiaus moterys (15–49 metų), ji sutrikdo ne tik fizinę, bet ir psichosocialinę moters sveikatą – darbingumą, lytinį gyvenimą, neigiamai veikia emocinę būseną, gali riboti kasdienę veiklą.

Endometriozė apibūdinama kaip lėtinė, progresuojanti ir atsinaujinanti liga, todėl reikalingas nuolatinis gydymas. Ligai išsivystyti svarbūs hormoniniai, anatominiai, genetiniai, imunologiniai, uždegiminiai veiksniai. Liga dažniausiai pažeidžia pilvo ir dubens ertmės organus: gimdos raumenį, pilvaplėvę, kiaušides, kiaušintakius, žarnas, šlapimo pūslę.

Endometriozė yra dažna liga, nustatoma 5–10 proc. bendrosios populiacijos moterų. Mokslinių tyrimų duomenimis, moterims, operuotoms dėl nevaisingumo ar dubens skausmų, endometriozė nustatoma 20–50 proc. atvejų. Europoje šia liga serga apie 16 mln. moterų, Lietuvoje 2009 m. buvo diagnozuota 8 512 endometriozės atvejų. JAV tai trečia pagal dažnumą moterų hospitalizacijos ginekologinė priežastis.

Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenimis, Lietuvoje 2016 m. moterų sergamumas lyties ir šlapimo sistemos organų ligomis (TLK-N00-N99) sudarė 18 proc. (t. y. 100 gyventojų teko 18 sergančių moterų).

Apie 38 proc. moterų pirmuosius endometriozės simptomus pajunta būdamos jaunesnės nei 15 m., 28 proc. – 15–19 m. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad endometrioze dažniau serga negimdžiusios moterys, tos, kurių menstruacijų pradžia ankstyva, trumpas mėnesinių ciklas, gausios mėnesinės.

Kaip galima išvengti šios ligos, kokia prevencija, kokias priemones naudoti?

Iki šiol nėra nustatyta tikslių endometriozės prevencijos veiksnių, todėl kiekvienai moteriai ir merginai rekomenduojama gydytojo ginekologo konsultacija, profilaktinis patikrinimas, savalaikė ligos diagnostika ir tinkamas gydymas.


Kokio amžiaus moterys suserga šia liga? Kokie yra endometriozės židinių tipai, kur ji gali būti išplitusi? Kokios yra endometriozės stadijos, kaip ji klasifikuojama?

Dažniausiai vartojamas terminas „endometriozė“ apima tris skirtingas ligos išraiškas:

1.           Pilvaplėvės endometriozę, kuriai būdingi ant pilvaplėvės ir kiaušidžių esantys paviršiniai židiniai: tipiškai atrodantys juodi, tamsiai rudi arba tamsiai mėlyni, „suraukti“ židiniai, mazgeliai arba mažos cistelės. Atipiniai, kartais sunkiai pastebimi raudoni implantai (petechijos, vezikulės, polipai, hemoragijos) ir serozinės pūslelės. Baltos dėmės, geltonai rudi židiniai, pilvaplėvės randai arba defektai. Laisvai kabančios, purios sąaugos.

2.           Kiaušidžių endometriomą – tiršto, į šokoladą panašaus skysčio užpildytą vienpusę ar abipusę cistą. Gali būti įtraukti kiaušintakiai ir šalia esančios žarnos.

3.           Giliąją tiesiosios žarnos ir makšties pertvaros endometriozę. Giliai infiltruojantys mazgeliai (>5 mm) gali įtraukti kryžmeninius gimdos raiščius, makštį, žarnas, šlapimo pūslę, šlapimtakius, o nuo infiltracijos gylio ir vietos priklauso ligos simptomai ir jų sunkumas.

Endometriozė klasifikuojama į keturias stadijas pagal balų (kuriuos sudaro endometriozės židinių gylis kiaušidėse, pilvaplėvėje, sąaugų intensyvumas kiaušidėse ir kiaušintakiuose bei užgimdinės įdubos užakimas) skaičių.

Populiariausia – ASRM (angl. American Society for Reproductive Medicine) klasifikacija: I stadija – minimali endometriozė (1–5 balai); II stadija – lengva (6–15 balų); III stadija – vidutinė (16–40 balų); IV – sunki (>40 balų).

Nustatytas balų skaičius lemia endometriozės stadiją ir sunkumą. Pilnas ligos įvertinimas priklauso nuo atidžios dubens apžiūros pagal arba prieš laikrodžio rodyklę. Vertinamos endometriomos, endometrioidinių implantų dydis, skaičius ir lokalizacija bei sąaugų pobūdis (gimdos paviršius vertinamas kaip pilvaplėvė). Endometriozės židinių ir sąaugų pobūdis balais vertinamas tik pilvaplėvėje, kiaušidėse, kiaušintakiuose ir užgimdinėje įduboje. Esant tik vienos pusės gimdos priedams, taškų suma dvigubinama. Šlapimo pūslės, žarnų, makšties, kiaušintakių, gimdos kaklelio, odos endometriozė vertinama ir dokumentuojama kaip „kitos endometriozės formos“.

Pagal Tarptautinę ligų klasifikaciją skiriamos šios klinikinės endometriozės formos:

       

  • gimdos endometriozė (adenomiozė),

  • kiaušidės endometriozė,

  • kiaušintakio endometriozė,

  • mažojo dubens pilvaplėvės endometriozė,

  • tiesiosios žarnos ir makšties pertvaros ir makšties endometriozė,

  • žarnų endometriozė,

  • odos randų endometriozė,

  • kita endometriozė,

  • endometriozė, nepatikslinta.

Apie endometriozę: About
Blinds

Simptomai

DNA

Priežastys

Doctor Using Digital Tablet

Diagnostika

Herbal Medicine

Gydymas

Mother and Baby

Nevaisingumas

Nurse And Patient In Waiting Room

Info paaugliams

Apie endometriozę: News
bottom of page